25 milyar borcu bulunan belediye 213 milyonluk hediye çeki dağıtmış

Bursa’da 31 Mart yerel seçimde CHP’nin adayı Mustafa Bozbey, AKP’nin adayı Alinur Aktaş’a karşı seçimi kazandı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bozbey, belediyenin borcunu açıkladı. Şu ana kadar 25 milyar TL borç tespit ettiklerini belirten Bozbey, borcun artabileceğini söyledi.

Bozbey’in açıkladığı tabloya göre Büvükşehir’in 10 milyar 390 milyon TL, BUSKl’nin 10 milyar 132 milyon TL, bağlı şirketlerin 4 milyar 634 milyon TL borcu bulunuyor. AKP’li eski belediye başkanı Alinur Aktaş, daha önce belediye borcunu 7,1 milyar TL olarak açıklamıştı.

19 KM METRO YAPILABİLİRDİ

Bozbey, 25 Milyar TL’ye neler yapılabileceğini açıklayarak, “Bu para nerede harcandı? Bir karış metro mu yaptı mı? Trafik sorunu mu çözüldü? Sahiller mi güzelleşti? Bu parayla neler yapılabilirdi? 25 Milyar TL ile 19 km metro hattı yapılabilirdi, 110 km hafif raylı sistem, 2100 adet 1 metrekareden kreş yapılabilirdi. Keşke, bu borç yatırımlar sonucunda olsaydı” dedi.

213 MİLYON TL’LİK HEDİYE ÇEKİ:

Bozbey, tespit ettikleri dosyalan da açıkladı. Bozbey, “Seçim döneminde hiçbir denetim ve hiçbir kriter belirlenmeden 213 milyon TL’lik hediye çeki dağıtılmış” dedi.

Bozbey’in açıkladığı dosyalar şöyle:

Arabayatağı’ndaki kentsel dönüşüm projesinde seçimden önce konut ihalesi yapılmış. Hafriyatı belediyeye ait olmak üzere, 2+1 konutlar için 4,5 milyon TL’ye sözleşme imzalanmış. Bu fiyat piyasa rayicinin 2,5 katma denk geliyor. 10 tır çekicisi kiralaması için aylık 2,6 milyon TL’ye sözleşme yapılıyor. 4 tanesi depoya geliyor, 6 tanesi ortada yok. Ayda 2,6 milyon TL kira ödeniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir